|
Drukarnia Perfekta istnieje od 1992 roku. Przez te lata zdobyliśmy doświadczenie, dzięki któremu obecnie jesteśmy w stanie zaproponować naszym Klientom kompleksowe rozwiązania w dziedzinie poligrafii.
Kładziemy duży nacisk na to by drukowane przez nas prace były wysokiej jakości.
Przede wszystkim sukcesywnie rozwijamy nasz park maszynowy stosując tylko nowoczesne i sprawdzone rozwiązania uznanych producentów.
Prace naświetlamy na naświetlarce CTP SCREEN PlateRite 4100. Drukujemy na nowoczesnej czterokolorowej maszynie offsetowej KBA-Performa 66-4 do formatu max. 485 x 660 mm. Naświetlarka jak i maszyna offsetowa wyposażone są w moduł CIP-4 - RIP naświetlarki generuje profile ustawień kałamarzy dla maszyny offsetowej.
Urządzenia są cyklicznie linearyzowane, RIP sterujący naświetlarką ma wgrane odpowiednie krzywe przyrostu punku rastrowego naszej maszyny offsetowej.
System odbitek próbnych jest odpowiednio skalibrowany spektrofotometrem, pod wybrany papier proofingowy.
Dodatkowo maszyna posiada wszelkie nowoczesne rozwiązania poprawiające wydajność oraz jakość druku, m.in.: koszenie płytą z pulpitu, automatyczne mycie cylindrów gumowych i wałków farbowych, półautomatyczną zmianę płyt, densytometr online do kontroli natężenia farby, proszkowanie Grafix Digital, suszenie IR.
Każdorazowo kolorystyka prac kontrolowana jest odbitką próbną generowaną na cyfrowym urządzeniu EPSON wspomaganym przez spektrofotometr EFI ES-1000 sterowanym przez dokładnie skalibrowany RIP.
Schemat technologiczny stosowany przez naszą drukarnię.
PREPRESS - przygotowanie do druku
Naświetlamy blachy z Państwa pracą na naświetlarce CTP, RIP dokonuje odpowiedniej korekty naświetlania w oparciu o profil przyrostu punktu rastrowego naszej maszyny offsetowej. Przyrost punktu jest inny dla każdego rodzaju zadrukowywanego papieru, co jest uwzględnione w oparciu o Państwa zamówienie. Dodatkowo RIP analizuje pracę i generuje plik CIP-4 ze wstępnym ustawieniem kałamarzy farbowych maszyny offsetowej. Jakość gotowych blach jest kontrolowana za pomocą specjalnych pól pomiarowych umieszczonych na płycie offsetowej.
Drukowana jest odbitka próbna (proof) pracy. W zależności jaką opcję Państwo wybrali w trakcie zamówienia druku - jest to proof kontraktowy z maszyny EPSON lub proof poglądowy z maszyny Konica-Minolta C550. Obie maszyny wyposażone są w skalibrowane RIP-y, jednakże ze względów technologicznych tylko proof EPSON gwarantuje otrzymanie odbitki z dokładną kolorystyką pracy, zgodną z normami ISO dla druku offsetowego.
PRESS - druk
Naświetlone blachy są wprowadzane do zespołów maszyny offsetowej, w tym czasie zostaje również do komputera maszyny wprowadzony plik CIP-4 wygenerowany wcześniej na RIPie naświetlarki CTP - maszyna automatycznie ustawia kałamarze farbowe właściwe dla danej pracy.
Zaczynamy druk pierwszych odbitek, drukarz z pulpitu maszyny za pomocą systemu coking-u dokonuje korekty pasowania i ustawia krzywe korekcyjne właściwe dla danego papieru. W tym czasie maszyna drukuje kolejne odbitki (makulaturę), w ten sposób stabilizując układ farbowy.
Po stabilizacji układu farbowego, za pomocą densytometru Techkon drukarz mierząc pola pomiarowe sprawdza poprawność nafarbienia i dokonuje odpowiednich korekt. Jeśli do pracy jest dołączony proof EPSON, następuje porównanie kolorystyki proofa z odbitką, wizualnie - w świetle referencyjnym, oraz zmierzenie spektrofotometrem pól pomiarowych proofa i odbitki z maszyny. Na tym etapie wprowadzane są do komputera maszyny ostateczne korekty kolorystyczne. Po wprowadzeniu zmian drukujemy jeszcze kilkadziesiąt odbitek makulatury i otrzymujemy tzw. odbitkę referencyjną - czyli zgodną z oczekiwaniami.
Pola kontrolne odbitki referencyjnej są mierzone densytometrem Techkon, a jej parametry są zapamiętywane w komputerze maszyny. W tym momencie zaczyna się druk nakładu właściwego - czyli tego który Państwo zamówiliście. W zależności od nakładu co 300-500 odbitek drukarz mierzy kolejne arkusze densytometrem, który porównując dane aktualne z danymi zapisanymi w komputerze maszyny (odbitki referencyjnej), automatycznie w razie potrzeby koryguje ustawienie kałamarzy farbowych.
Dzięki temu przy większych nakładach kolorystyka pierwszego i ostatniego arkusza pozostaje niezmienna w granicach normy ISO właściwej dla druku offsetowego.
POSTPRESS - introligatornia
Gotowe arkusze drukarskie przekazywane są do dalszej obróbki introligatorskiej. W zależności od pracy którą Państwo zamówili, wykonywane są czynności introligatorskie m.in:
- uszlachetnianie druku (foliowanie błysk lub mat, lakierowanie UV)
- cięcie
- falcowanie
- bigowanie i perforowanie
- wykrawanie
- klejenie
Wszystkie czynności introligatorskie wykonywane są z należytą starannością.
Każdy proces introligatorski jest nadzorowany przez naszego technologa.
|
|